Kotły Wszystko o kotłach centralnego ogrzewania

Kotły na drewno


Kotły > Kotły na drewno

Kotły na drewno są odpowiedzią koncernów z branży kotłów grzewczych na rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Są to nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności cieplnej, a przy tym przyjazne środowisku naturalnemu. Kotły na drewno nie spalają drewno nie spalają drewna w sposób konwencjonalny tak jak ma to miejsce w czasie rozpalania kotłów węglowych, gdzie drewno wykorzystywane jest pod rozpałkę. W takim przypadku drewno bardzo szybko się spala i daje stosunkowo nie wiele energii. Więc gdzie w tym jakiekolwiek oszczędności czy dbanie o środowisko naturalne?

Otóż nowoczesne urządzenia grzewcze jakimi niewątpliwie są kotły na drewno działają na zasadzie zgazowania drewna. Użytkownik zasypuje komorę zasypową odpowiednio przyciętym drewnem, takie drewno możemy kupić m.in. w leśniczówce czy od osób prywatnych. Po zamknięciu komory powietrze z niej jest usuwane. Wewnątrz tworzy się stan bliki próżni, na skutek niedoboru tlenu drewno nie pali się tzw. „żywym ogniem”, a powoli żarzy. Wydobywa się gaz który jest transportowany do kolejnej komory gdzie ulega właściwemu spaleniu w wysokiej temperaturze. Energia powstałą na skutek spalenia tego gazu wykorzystywana jest do ogrzania nośnika ciepła, najczęściej wody.

Pracujące kotły na drewno nie zatruwają się środowiska naturalnego. Ponadto są bardzo ekonomiczne i wygodne. Po pierwsze charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną co powoduje oszczędności na ogrzewaniu, a także mają małe gabaryty w porównania z wysoką mocą grzewczą. Ich użycie nie jest jeszcze dość popularne w Polsce jednak na pewno stanowią przyszłościowy produkt spełniający coraz większe wymagania Unii Europejskiej dotyczące norm emisji substancji szkodliwych do atmosfery.

© Kotły na drewno