Kotły Wszystko o kotłach centralnego ogrzewania

Kotły olejowe


Kotły > Kotły olejowe

Do ogrzewania niektórych gospodarstw domowych oraz wielu hal przemysłowych i innych tego typu obiektów stosuje się kotły olejowe. Są to urządzenia zaliczane do kategorii kotłów grzewczych zasilanych paliwem ciekłym, w przypadku kotłów olejowych jak sama nazwa wskazuje paliwem tym jest olej opałowy.

Obecnie ponownie wraca tzw. „moda” na kotły olejowe. Jest to związane z o wiele mniejszymi kosztami oleju opałowego w stosunku do ogrzewania gazowego czy też elektrycznego. Ponadto nowoczesne kotły olejowe cechuje duży komfort obsługi. Raz napełniony zbiornik z paliwem ciekłym wystarcza na kilka do kilkunastu dni ogrzewania w zależności od ustawionej temperatury powietrza jaka ma być utrzymana w pomieszczeniu i aktualnych warunków atmosferycznych.

Kolejną ogromną zaletą kotłów olejowych jest to, że są one przyjazne środowisku. Spalanie oleju opałowego powoduje bardzo niewielką ilość emisji substancji szkodliwych zarówno zatruwających powietrze atmosferyczne i środowisko naturalne jak i nas samych – ludzi, jak ma to miejsce w przypadku spalania gazu ziemnego czy węgla kamiennego kiedy, do atmosfery emitowane są bardzo duże ilość dwutlenku siarki i di tlenku azotu. Jednak tak jak wszystko ma ogromne zalety, często ma też wady. Otóż wada ta wiąże się z dość wysokimi kosztami instalacyjnym urządzenia grzewczego zasilanego paliwem ciekłym . Im więcej zainwestujemy w kocioł tym mamy większą pewność, że wystąpi w nim minimalna ilość usterek związanych tylko z normalną eksploatacją kotła. A wspomniane koszty kotłów olejowych zaczynają się od 6000 – 7000zł, a sięgać mogą nawet kilkunastu tysiącom złotych. Nie mniej jednak warto zastanowić się nad takim zakupem, przede wszystkim z uwagi na ochronę środowiska i zwrot inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat.

© Kotły olejowe